Příprava k porodu

12. listopadu 2007 v 8:58 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí
Příprava k porodu
V posledních týdnech březosti fena začíná přípravu k porodu. Kromě zvětšování mléčné žlázy a jednotlivých struků se jí zvětšuje přezka a propadají se břišní stěny nad slabinou. Fena častěji pije a častěji se vyprazdňuje. V této fázi je třeba feně nachystat lože, ve kterém bude rodit, resp. ve kterém bude ustájena se štěňaty. Jako porodní místo může sloužit dřevěná bedna. Velikost se řídí velikostí plemene; musí mít takové rozměry, aby se v ní mohla fena pohodlně pohybovat bez rizika, že pro nedostatek místa šlápne na štěně, nebo ho zalehne. U velkých plemen lze namontovat na stěny lišty, které jsou dobrým zařízením proti zalehnutí štěňat.Pro menší plemena je vhodné porodní místo výstavní klec.Takový pelíšek svědčil i italské chrtici -
Naprosto nezbytné je vyčistit a dezinfikovat porodní místo i místnost, ve které bude porod veden. Místnost by měla být oddělena od provozu celé rodiny. V době porodu je fena nejraději s tím, vůči kterému projevovala až dosud největší oddanost; k němu bude mít také největší důvěru při porodu. Tato důvěra je velkým závazkem pro chovatele, aby k porodu přistupoval se znalostmi. Především by se měl připravit na pomoc feně při porodu teoreticky, ale měl by si nachystat i některé další pomůcky, které při porodu bude potřebovat.
Pro vlastní ošetření štěňat po porodu je nutné přichystat
Čisté plátěné hadry, nebo papírovou vatu(buničinu)
Ajatin tinkturu
režnou nit
nůžky
termofor
kuchyňskou váhu
Poznámkový blok- pro záznamy o pořadí štěněte, čas porodu, pohlaví,hmotnost štěněte, popis zbarvení nebo barva označení štěněte.Záznam času narození štěněte je důležitý proto, abychom měli evidenci intervalů mezi porodem jednotlivých štěňat a mohli podle toho dělat opatření.
Štěňata je vhodné barevně označovat. Nejlépe se osvědčily řetízky uháčkované z bavlnek, které se uvazují kolem krku tak pevně, aby si je nemohla pohybem stáhnout dolů. Označení je užitečné udržovat až do věku 1 měsíce, nesmíme však zapomenout, že štěňata rostou a bavlnky musíme postupně uvolňovat, aby nedošlo ke škrcení.Dále nesmí chybět umyvadlo s teplou vodou k mytí rukou chovatele a k pozdějšímu omytí feny po porodu a miska s vodou , aby fena měla možnost se během porodu napít.
Nezapomeňte!! - V období těsně před očekávaným porodem zjistit, který veterinární lékař bude mít v tuto dobu službu, jeho adresu a telefonní číslo, na kterém je k dosažení, event. se s ním předem domluvit pro případ, že by porod byl komplikovaný.
Zdroj : www.chrti.com
//<![CDATA[ //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama