Péče o fenu po porodu

12. listopadu 2007 v 9:00 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí

Péče o fenu a štěňata po porodu

Fenu i štěňata je dobré nechat co nejvíce v klidu. Není-li to nezbytné, vyjma úvodní prohlídky na štěňata nešaháme a necháme je u matky. Kontrolujeme jen přisání se ke strukům. Matka by měla mít k dispozici vodu i žrádlo, aby se mohla po porodu (popř. i během) napít a nažrat. Štěňata pravidelně vážíme, abychom měli přehled zda se vyvíjejí normálně a srovnatelně v rámci vrhu. Ideálně si je označíme barevnými provázky na krk či jiným netraumatizujícím způsobem.

Fena se po porodu čistí 3 - 4 týdny - vyjímečně až 8 týdnů. Normální očistky jsou nezapáchající, tmavězeleno až krvavě zbarvené. Postupem času se jejich množství snižuje.

Vyjímečně se může objevit u feny po porodu agresivní chování vůči štěňatům, popř. i vůči majiteli. Tato situace se týká zejména prvorodiček. Většinou se stav samovolně upraví během jednoho dne a nastoupí normální mateřský pud. Do jeho nástupu je třeba štěňata samozřejmě chránit a popřípadě je i krmit umělým psím mlékem (je běžně k dostání).

V den porodu či následující den je doporučena sonografická kontrola dělohy pro vyloučení případného zadrženého plodu a posouzení zbytků placenty. Mezi 10 - 20 dnem po porodu se provádí první odčervení štěňat a matky. Dále se pak štěňata odčervují po 2 - 3 týdnech. Mezi 6 - 9 týdnem se poprvé očkují.

Důležité

Pro normální průběh porodu je nutný klid. Nejen klid ve smyslu okolních ruchů, ale zejména ve smyslu psychické pohody. Porod je fyziologickou záležitostí a fena byla "Matkou Přírodou" stvořena k rození štěňat. Není tedy třeba se porodu zbytečně obávat. V případě jakýchkoliv nejasností v průběhu, před či po porodu je možné telefonicky konzultovat stávající situaci s veterinárním lékařem a ten Vám fundovaně poradí, jak dále postupovat či jak je situace vážná. Rozhodně není na místě propadat panice a "řítit se" s rodící fenou na veterinární ošetřovnu. Váš stres se jenom přenáší na zvíře a to může vést až k zastavení porodu.

Na závěr a na uklidněnou, abych nestrašil, se potěšíme trochou statistiky. Udává se, že asi 95% porodů u feny nevyžaduje odborný zásah = proběhnou naprosto v klidu. Jen si to srovnejte s lidmi …
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kiara Kiara | E-mail | Web | 5. března 2008 v 9:08 | Reagovat

Zdarek más skvělěj blogís.Fakt hustý,mrkni se na muj blog a zaech komentek plsky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama