Březí fena

12. listopadu 2007 v 8:58 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí
Březí fena
Při honičkách může dojít k odumírání rýhujících vajíček nebo již zárodků.
Zabřeznutí je u jednotlivých fen spojeno s různými příznaky březosti:
Ospalost
Žravost
Nechutenství
Změny v chování
Fena by měla mít krátce po krytí klid. Bylo by však nesprávné, kdyby se již od samého začátku březosti, o které si ani krátce po nakrytí nemůžeme být jisti , začalo s fenou zacházet příliš mírně a s velkými ohledy na její stav. Naopak zvláště v první polovině březosti by měla mít zátěž, na kterou byla až dosud zvyklá. Pro zdárný vývoj plodů je od začátku březosti prospěšný dostatečný pohyb.Tím jsou myšleny vydatné procházky, ne honičky a rvačky, při kterých může dojít k odumírání rýhujících vajíček nebo již zárodků.
Veterinární lékař rozpozná březost asi 24. až 32. den. Narůstající štěňata lze palpací (prohmatem) dutiny zjišťovat asi od poloviny březivosti.Je třeba značné zkušenosti a citlivosti, aby se dostatečnou jistotou zjistily plody, aniž by se poškodily. Neodborný zásah by mohl způsobit více škody než užitku. Nespolehlivost tohoto vyšetření je častější u malého počtu štěňat. Plody jsou zčásti zakryty žebry.
Spolehlivým postupem je po 49. dni březosti RTG vyšetření a zjištění počtu štěňat, snímkování RTG má však smysl až osifikaci kostry plodů. Diagnostiku gravidity provede odborník asi po ½ březosti i pomocí ultrazvuku
Březí fena barzoje při odpočinku -Gravidita u feny trvá 58-65 dní, někdy bývá delší, až 70 dní. Březost feny trvá v průměru 63 dní, i když se některá štěňata rodí živá i s tolerancí +/- 7 dní, čím větší odchylka od očekávaného termínu porodu, tím je naděje na jejich přežití menší. Datum vrhu počítáme od data krytí.
Krmení feny v době březosti
Do ½ březosti krmíme fenu bez velkých změn. Od poloviny má fena větší spotřebu krmiva od ½ až 1/3 . Dávky mají být malé, ale časté, protože rostoucí plody zaujímají větší část dutiny břišní a velké dávky ji rychle zaplní. Nejprospěšnější je strava, ve které jsou hodnotné bílkoviny. Fena potřebuje sýry, vejce, maso a zeleninu. Doporučujeme granule pro březí feny.
Zdroj : www.chrti.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Arwen a Saskia Arwen a Saskia | E-mail | Web | 12. listopadu 2007 v 9:00 | Reagovat

Na nasom blogu je bleskovka=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama