Listopad 2007


Diplomek za bleskajdu .... III

13. listopadu 2007 v 15:51 | (c) Greg!

Diplomek za bleskajdu .... II

13. listopadu 2007 v 15:50 | (c) Greg! |  Moje a Cheenseeho ceny

Druhá vyhra moje a Cheenseeho a dokonce 1.místo Puppies


Diplomek za bleskajdu .... I

13. listopadu 2007 v 15:46 | (c) Greg! |  Moje a Cheenseeho ceny

Diplom za bleskajdu náš uplněprvní hurá....hurááá


Psí poradna ...

12. listopadu 2007 v 10:28 | (c) Greg! |  PsÍ pOrAdNa
Nevíte co je z vaším milíčkem tak pište sem vaše potíže ohledne něj .... poksím se vám zodpovedet vaše dotazi .... pac a pusu Cheensee

Další várka fotek s Cheenseem

12. listopadu 2007 v 9:37 | (c) Greg! |  ChEeNsEe
Copak tak smutně koukáš
Chtěl bys papku co ...
Nebud smutný .... th_elephant.gif
Paci Pac ...
Zase smutný očíčka ...
Ale zase je špehuješ ? ...
Jak fotomodel :) ♥
Klásný prostě dokonalý ...
=O nádhera ...
No jo tady si někdo hrál ....
A zase ...
A tady za se jí no jo náš Cheensee ...

The End a zase příšte váš fotomodel .......... Cheensee th_zjt7bc.gif th_giraffebhh0ug.gif


Péče o fenu po porodu

12. listopadu 2007 v 9:00 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí

Péče o fenu a štěňata po porodu

Fenu i štěňata je dobré nechat co nejvíce v klidu. Není-li to nezbytné, vyjma úvodní prohlídky na štěňata nešaháme a necháme je u matky. Kontrolujeme jen přisání se ke strukům. Matka by měla mít k dispozici vodu i žrádlo, aby se mohla po porodu (popř. i během) napít a nažrat. Štěňata pravidelně vážíme, abychom měli přehled zda se vyvíjejí normálně a srovnatelně v rámci vrhu. Ideálně si je označíme barevnými provázky na krk či jiným netraumatizujícím způsobem.

Fena se po porodu čistí 3 - 4 týdny - vyjímečně až 8 týdnů. Normální očistky jsou nezapáchající, tmavězeleno až krvavě zbarvené. Postupem času se jejich množství snižuje.

Vyjímečně se může objevit u feny po porodu agresivní chování vůči štěňatům, popř. i vůči majiteli. Tato situace se týká zejména prvorodiček. Většinou se stav samovolně upraví během jednoho dne a nastoupí normální mateřský pud. Do jeho nástupu je třeba štěňata samozřejmě chránit a popřípadě je i krmit umělým psím mlékem (je běžně k dostání).

V den porodu či následující den je doporučena sonografická kontrola dělohy pro vyloučení případného zadrženého plodu a posouzení zbytků placenty. Mezi 10 - 20 dnem po porodu se provádí první odčervení štěňat a matky. Dále se pak štěňata odčervují po 2 - 3 týdnech. Mezi 6 - 9 týdnem se poprvé očkují.

Důležité

Pro normální průběh porodu je nutný klid. Nejen klid ve smyslu okolních ruchů, ale zejména ve smyslu psychické pohody. Porod je fyziologickou záležitostí a fena byla "Matkou Přírodou" stvořena k rození štěňat. Není tedy třeba se porodu zbytečně obávat. V případě jakýchkoliv nejasností v průběhu, před či po porodu je možné telefonicky konzultovat stávající situaci s veterinárním lékařem a ten Vám fundovaně poradí, jak dále postupovat či jak je situace vážná. Rozhodně není na místě propadat panice a "řítit se" s rodící fenou na veterinární ošetřovnu. Váš stres se jenom přenáší na zvíře a to může vést až k zastavení porodu.

Na závěr a na uklidněnou, abych nestrašil, se potěšíme trochou statistiky. Udává se, že asi 95% porodů u feny nevyžaduje odborný zásah = proběhnou naprosto v klidu. Jen si to srovnejte s lidmi …

Porod ...

12. listopadu 2007 v 8:59 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí

Porod feny

"Štěňata si sama řeknou, kdy má začít porod". Ač to vypadá asi trošku "uhozeně", je to pravda. Působením hormonů nadledvinek plodu (fetální glukokortikoidy) dochází k uvolnění estrogenů (samičí pohlavní hormony) v placentě a to vede následně k zvýšení produkce tzv. prostaglandinů (tkáňové hormony, v tomto případě produkované přímo v děloze). Ty ukončí činnost žlutého tělíska, které udržuje graviditu ( mají tzv. luteolytický účinek ) a uvolní krček děložní. Následné hormonální změny vedou k vyvolání děložních stahů a vypuzení plodů.

Stadia porodu

V první fázi dochází k uvolnění děložního krčku a jeho úplnému otevření. Objevují se také děložní stahy, ale zatím bez stahů břišní svaloviny. Tyto kontrakce proto nejsou na zvířeti v podstatě patrné. Zvýrazňuje se chování popsané v předchozích odstavcích. Může se objevit výtok plodových vod (slámově zbarvená, lehce viskózní tekutiny připomínající vzhledem moč). Tato fáze trvá průměrně 6 - 12 hodin, v krajních případech to ale může být déle než 24 hodin. Vzhledem k jejím ne úplně specifickým příznakům ji může majitel klidně "přehlédnout".

Druhá fáze začíná úplným otevřením krčku děložního a zapojením se břišního lisu do porodu. Končí vypuzením plodu, kde zároveň začíná třetí fáze. Ta de facto končí vypuzením placenty, což se většinou děje v odstupu několika minut po vypuzení plodu. Poměrně často odchází dvě placenty až poté, co se narodili dvě štěňata bez placenty. Fena s více než jedním štěnětem tedy osciluje mezi druhým a třetím stadiem. Štěňata se rodí většinou hlavičkou napřed, ale ani zadní poloha nemusí být na závadu. Ještě v porodních cestách praská první z váčků, ve kterých je štěně skryto. To umožní dodatečné zvlhčení porodních cest a usnadní se tak cesta štěněte do vezdejšího světa. Druhý obal je rozkousnut či rozlízán fenou (u prvniček je někdy nutné za ně v tomto okamžiku zaskočit a štěně z obalu promptně vybavit). Fena také velmi intenzivním lízáním zbaví štěně všech plodových obalů a zejména touto masáží umožní nastartování normálního dýchání. V případě, že se k opečování nemá, je opět řada na majiteli. Musí velmi důkladně novorozence osušit, vybavit zbytky plodové vody z dutiny ústní a nosní a intenzivním třením štěně oživit. Dovoluji si jen upozornit, že mokré štěně je velmi kluzké a pro laika může být problém jej udržet (či spíše nepustit). Štěně lze v této fázi přirovnat k mokrému mýdlu. Držíme jej v dlani jedné ruky (tělíčko), hlavičku přidržujeme mezi palcem a ukazováčkem. Druhou rukou jej třeme suchým hadříkem a přidržujeme. Fena popř. majitel také přetrhne pupeční šňůru. Na rozdíl od feny majitel použije na podvázání pupečního provazce nit a konec pahýlu vydezinfikuje. Provazec je optimální přetrhnout tahem, tj. nestříhat, zhruba 4 cm od pupíku. Přetržení tahem omezí riziko krvácení i vstupu infekce. Co nejdříve po porodu by se mělo štěně napít mleziva (mléko se tvoří až druhý - třetí den po porodu). Mlezivo obsahuje velké množství látek důležitých pro jeho život. Snažíme se jej tedy přiložit ke struku, jestliže to samo nezvládá. Matka má většinou tendenci sníst vyšlé placenty. Není příliš vhodné nechat ji sežrat víc než 2 - 3, protože by je spolehlivě vyzvracela. A zbytečně se tak vyčerpala.

Třetí fáze - délka druhého a třetího stadia je od několika málo hodin až do 36 hodin (zejména feny s více jak 8 štěňaty). Platí, že od zapojení se břišního lisu (tedy od objevení se viditelných kontrakcí) do porodu prvního štěněte by nemělo uplynout více jak 1 hodina. Intervaly mezi štěňaty by se měli pohybovat v rozmezí 15 min až 1 hodiny za předpokladu intenzivního tlačení. Pauzy delší 60 minut jsou již podezřelé a je na místě věc konzultovat s veterinářem.

Příprava k porodu

12. listopadu 2007 v 8:58 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí
Příprava k porodu
V posledních týdnech březosti fena začíná přípravu k porodu. Kromě zvětšování mléčné žlázy a jednotlivých struků se jí zvětšuje přezka a propadají se břišní stěny nad slabinou. Fena častěji pije a častěji se vyprazdňuje. V této fázi je třeba feně nachystat lože, ve kterém bude rodit, resp. ve kterém bude ustájena se štěňaty. Jako porodní místo může sloužit dřevěná bedna. Velikost se řídí velikostí plemene; musí mít takové rozměry, aby se v ní mohla fena pohodlně pohybovat bez rizika, že pro nedostatek místa šlápne na štěně, nebo ho zalehne. U velkých plemen lze namontovat na stěny lišty, které jsou dobrým zařízením proti zalehnutí štěňat.Pro menší plemena je vhodné porodní místo výstavní klec.Takový pelíšek svědčil i italské chrtici -
Naprosto nezbytné je vyčistit a dezinfikovat porodní místo i místnost, ve které bude porod veden. Místnost by měla být oddělena od provozu celé rodiny. V době porodu je fena nejraději s tím, vůči kterému projevovala až dosud největší oddanost; k němu bude mít také největší důvěru při porodu. Tato důvěra je velkým závazkem pro chovatele, aby k porodu přistupoval se znalostmi. Především by se měl připravit na pomoc feně při porodu teoreticky, ale měl by si nachystat i některé další pomůcky, které při porodu bude potřebovat.
Pro vlastní ošetření štěňat po porodu je nutné přichystat
Čisté plátěné hadry, nebo papírovou vatu(buničinu)
Ajatin tinkturu
režnou nit
nůžky
termofor
kuchyňskou váhu
Poznámkový blok- pro záznamy o pořadí štěněte, čas porodu, pohlaví,hmotnost štěněte, popis zbarvení nebo barva označení štěněte.Záznam času narození štěněte je důležitý proto, abychom měli evidenci intervalů mezi porodem jednotlivých štěňat a mohli podle toho dělat opatření.
Štěňata je vhodné barevně označovat. Nejlépe se osvědčily řetízky uháčkované z bavlnek, které se uvazují kolem krku tak pevně, aby si je nemohla pohybem stáhnout dolů. Označení je užitečné udržovat až do věku 1 měsíce, nesmíme však zapomenout, že štěňata rostou a bavlnky musíme postupně uvolňovat, aby nedošlo ke škrcení.Dále nesmí chybět umyvadlo s teplou vodou k mytí rukou chovatele a k pozdějšímu omytí feny po porodu a miska s vodou , aby fena měla možnost se během porodu napít.
Nezapomeňte!! - V období těsně před očekávaným porodem zjistit, který veterinární lékař bude mít v tuto dobu službu, jeho adresu a telefonní číslo, na kterém je k dosažení, event. se s ním předem domluvit pro případ, že by porod byl komplikovaný.
Zdroj : www.chrti.com
//<![CDATA[ //]]>

Březí fena

12. listopadu 2007 v 8:58 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí
Březí fena
Při honičkách může dojít k odumírání rýhujících vajíček nebo již zárodků.
Zabřeznutí je u jednotlivých fen spojeno s různými příznaky březosti:
Ospalost
Žravost
Nechutenství
Změny v chování
Fena by měla mít krátce po krytí klid. Bylo by však nesprávné, kdyby se již od samého začátku březosti, o které si ani krátce po nakrytí nemůžeme být jisti , začalo s fenou zacházet příliš mírně a s velkými ohledy na její stav. Naopak zvláště v první polovině březosti by měla mít zátěž, na kterou byla až dosud zvyklá. Pro zdárný vývoj plodů je od začátku březosti prospěšný dostatečný pohyb.Tím jsou myšleny vydatné procházky, ne honičky a rvačky, při kterých může dojít k odumírání rýhujících vajíček nebo již zárodků.
Veterinární lékař rozpozná březost asi 24. až 32. den. Narůstající štěňata lze palpací (prohmatem) dutiny zjišťovat asi od poloviny březivosti.Je třeba značné zkušenosti a citlivosti, aby se dostatečnou jistotou zjistily plody, aniž by se poškodily. Neodborný zásah by mohl způsobit více škody než užitku. Nespolehlivost tohoto vyšetření je častější u malého počtu štěňat. Plody jsou zčásti zakryty žebry.
Spolehlivým postupem je po 49. dni březosti RTG vyšetření a zjištění počtu štěňat, snímkování RTG má však smysl až osifikaci kostry plodů. Diagnostiku gravidity provede odborník asi po ½ březosti i pomocí ultrazvuku
Březí fena barzoje při odpočinku -Gravidita u feny trvá 58-65 dní, někdy bývá delší, až 70 dní. Březost feny trvá v průměru 63 dní, i když se některá štěňata rodí živá i s tolerancí +/- 7 dní, čím větší odchylka od očekávaného termínu porodu, tím je naděje na jejich přežití menší. Datum vrhu počítáme od data krytí.
Krmení feny v době březosti
Do ½ březosti krmíme fenu bez velkých změn. Od poloviny má fena větší spotřebu krmiva od ½ až 1/3 . Dávky mají být malé, ale časté, protože rostoucí plody zaujímají větší část dutiny břišní a velké dávky ji rychle zaplní. Nejprospěšnější je strava, ve které jsou hodnotné bílkoviny. Fena potřebuje sýry, vejce, maso a zeleninu. Doporučujeme granule pro březí feny.
Zdroj : www.chrti.com

Krytí

12. listopadu 2007 v 8:56 | (c) Greg! |  RoZmNoŽoVáNí
Krytí feny
V souvislosti s krytím feny jsou některé zásady, jejichž dodržení je pro úspěšné provedení nezbytné. Proto než se rozhodneme fenečku připustit musíme se seznámit s chovatelským řádem klubu nebo ČMKU . Dále je důležité aby chovatel měl ujasněn svůj chovatelský záměr, tj. výběr krycího psa, který by měl konzultovat s poradcem chovu.
Fena by před zařazením do chovu měla být zdravá, odpovídajícím způsobem odčervená a měla by být imunní proti běžným infekčním nemocem - imunitu může předat štěňatům mlékem a štěňata jsou proti nim na začátku svého života chráněna.
Již v chovatelské řádu se píše , že ke krytí by se mělo jezdit s fenou za psem. Pro psa je výhodnější, když je ve svém prostředí a může se zcela zaměřit na háravou fenu. Jinak je přirozené, že pes cizí prostředí nejdříve prozkoumá, čichově ověří a označkuje. Před odjezdem ke krytí je zejména u dlouhosrstých a hrubosrstých plemen třeba feně ostříhat vateň, aby nedošlo k poranění žaludu psa . Páření je vhodné provádět v ohraničeném prostoru, neboť oba jedinci jsou v tomto okamžiku minimálně poslušní a fena má tendenci psa odvést na skryté místo.

Další fotečky Cheenseeho ...

10. listopadu 2007 v 17:17 | (c) Greg! |  ChEeNsEe
Další fotešky Cheenseeho moc mu to slušinká i když se nebawí fotit .... ale pro kokinko co by neudělal :)
Cheensee se nudil a nechtěl se fotit ...
Copak je Cheenseeeee ........
No konečně sis všimnul ře su tu ....
Nespi bude sváča ....
Fuuj !!! Nechhej !! ...
Copak bys chtěl noooo ..... th_Tiger.jpg
Jak od Piccasa ,..
Jak foto modelka ...
Kampak to koukáš ...
Copak zase hledáš ... žrádlo .. no jasně ....
The END..............

Slawím 1000

10. listopadu 2007 v 15:30 | (c) Greg!
SlAwÍm 1000
Slawím 1000... tisíc vás už navštívilo můj blog o pesanech moc vám za to děkuju ... doufám že bryz budu slavit 10 000
Když dárky tak pro všechny .... !!!!

Cheenseho první fotka na blogu ....

9. listopadu 2007 v 13:49 | (c) Greg! |  ChEeNsEe

Cheenseeho první fotka ....  *bb004

První fotečka mím novým mobilem .... není sice náká nejhezčí ale přesto mu to tam mocinky slušinká ....