Vodící pes ...

12. července 2007 v 8:07 | (c) Greg! |  Asistenční psi
První popsané využití psů pro nevidomé spadá do let 1916 - 17, kdy byli v Německu vycvičeni první vodící psi pro vojáky, kteří přišli o zrak působením bojových plynů používaných za první světové války. Využívanou rasou byl, jak jinak, německý ovčák. První organizace pro výcvik vznikla v roce 1928 ve Švýcarsku.

Vodící pes podporuje nevidomé nebo zrakově postižené lidi v oblasti mobility, kompenzuje problémy vnímání nevidomých nebo lidí s vyšším stupněm zrakového postižení a umožňuje jim bezpečný pohyb v známém i cizím prostředí. Výcvik vodícího psa musí být dokonalý, protože jakákoliv malá chybička psa může nevidomému způsobit zranění, v extrémním případě (jako třeba u střetu s tramvají) i smrt.
Předvýchova vodícího psa, série testů a základní výcvik poslušnosti jsou stejné jako u ostatních typů psů. Jeho odborný výcvik je však mnohem náročnější a intenzivnější.
K povinným dovednostem patří:
  • splnění zvukových povelů (např. jít vpřed, jít, jít dál, zastavit, zabočit, otočit, nastoupit a vystoupit z veřejného dopravního prostředku)
  • hledání na zvukový povel (např. cestu, zebru, dveře, poštovní schránku, tlačítko semaforu, telefonní automat, výtahy, volná místa k sezení, východy, schody)
  • obcházení a označení překážek (např. výškové překážky, úzká místa, postranní překážky, zemní překážky, prohlubiny, eskalátory) popř. zabránění v další chůzi v případě nebezpečí
  • udržení směru (např. na chodbách, chodnících, nástupištích, náměstích, přechodech přes silnici)
  • ovladatelnost vodítkem při obratech
Předávání psa je o něco delší než u ostatních typů psů. Rozhodující význam má, že vodící pes se svým držitelem harmonizuje a klient je připraven a schopen přijmout psa jako spolehlivého partnera. Základem je zde absolutní důvěra klienta a psa a jejich vzájemná souhra.
Výcviková škola našeho hlavního cvičitele, pana Kadlečka, vycvičila již více než 170 vodících psů. Většina z nich slouží v zahraničí, kde skládají mnohem přísnější zkoušky než v ČR. Prostřednictvím našeho sdružení předali vodícího psa i klientce, která kromě toho, že je nevidomá, neslyší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pajujula pajujula | Web | 11. března 2008 v 9:29 | Reagovat

http://olsen311.blog.cz/0803/druhe-koloo-nej-celebritu-2007 ahoj hlasovala sem pro tebe byl to 80 hlas ted hlasuj ty plo mě plo moji celebrity je to ashley tisdale diky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama