Kdo může psa dostat ....

12. července 2007 v 8:09 | (c) Greg! |  Asistenční psi
Tento článek navazuje na předchozí- Asistenční psi pro tělesně postižené
Proces posuzování zájemců o psa, výběru a výcviku vhodného psa a jejich vzájemné secvičování se řídí přísnými pravidly zohledňujícími etický přístup vůči potřebám klienta i psa. Za ideální stav považujeme, aby speciálně cvičeného psa mohl dostat každý kdo ho potřebuje, projeví o něj zájem a je schopen se o něj postarat. Při úvahách o tom, zda by pro Vás speciálně cvičený pes mohl být užitečný, je nutné

Funkce vodícího psa je jasná a nezastupitelná. Jsou nevidomí, kteří se po ulicích pohybují plynule a téměř bez problémů, jenom s použitím hole. Jsou však situace a nástrahy, kterým se nevyhnou: výškové překážky, menší překážky na chodníku, louže nebo olejové skvrny a jiné nepředvídatelné a neohmatatelné věci. A určitě je nepříjemné oťukávat v autobuse lidi při hledání volného místa nebo si ušpinit ruce při hledání spadlých klíčů.
Asistenční pes zajišťuje zejména vozíčkářům zvýšení pohodlí a nezávislosti na jiných lidech, urychlení některých rutinních úkonů a snížení rizika vypadnutí z vozíku. V některých případech pes umožňuje i pohyb lidem s poruchou rovnováhy.
Kladný vliv terapeutického psa na zdraví člověka je už všeobecně uznáván a v renomovaných léčebných zařízeních pravidelně využíván. Canisterapie je metoda velmi komplexní, pes dokáže nejen prohřát problematické a nepohyblivé části těla při polohování, ale i stimulovat klienta k pohybu, ke komunikaci a dokonce i vylepšit vztahy mezi klienty v ústavech. Dobrý psychický stav klientů je v mnoha případech univerzálním lékem, který urychlí i fyzické uzdravování a o blahodárném působení vždy dobře naladěného psa na duševní pohodu jistě nikdo nepochybuje.
Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že pes je živý tvor, který potřebuje každodenní péči a pozornost. Nejdůležitější je zajištění venčení a výběhu psa. U lidí, kteří opravdu nemohou vyjít z domu, toto mohou zajistit členové rodiny, ale asi by nebylo vhodné žádat o to pečovatelku. Psi se předávají kastrováni, takže odpadají starosti s obdobím reprodukčních cyklů. Jinak pes potřebuje místo na pelíšek, kde se může vyspat, pravidelné krmení a stálý zdroj vody, česání a veterinární péči. A v neposlední řadě vlídné slovo a pocit, že patří do rodiny. Je důležité, aby k psovi měl dobrý vztah nejen jeho držitel, ale i všichni členové jeho domácnosti. Pes by měl pro každého z nich představovat přínos, nikdy ne břímě nebo zdroj starostí. Není to obslužní stroj, je to živá bytost, která přináší užitek, radosti i starosti. Rozhodnout se pro něj znamená přijmout odpovědnost za jeho blaho. A pes se za to všechno dokáže mnohonásobně odvděčit.
Pro žadatele o psa je důležitá informace, že pořízení psa a jeho výbavy ho nebude stát nic. Výcvik psů používaných v oblasti osobní asistence je částečně financován z dotací, které v různé výši poskytuje stát prostřednictvím ministerstev a orgánů státní správy. Dle svých majetkových poměrů může přispět částkou, kterou uzná za vhodnou, ale jenom na principu dobrovolnosti. Chápeme, že většina žadatelů má omezené příjmy a proto se ve své činnosti spoléháme na laskavou pomoc firem a lidí, kteří mohou a chtějí přispět.
Následnou péči o psa, t.j. jeho stravování a veterinární prohlídky, si žadatel hradí už sám. V případě vodících psů nese tyto náklady stát, u ostatních typů psů to záleží na rozhodnutí konkrétních místních úřadů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama