Jak se cvičí...

12. července 2007 v 8:08 | (c) Greg! |  Asistenční psi
Tento článek navazuje na ten přechozí.
Adept na speciální výcvik je v ideálním případě přijímán do předvýchovy jako štěňátko.

Do dosažení jednoho roku věku je jeho předvýchova kombinací pozitivního utvrzování pomocí slovní a fyzické pochvaly a negativních důsledků nepatřičného chování, většinou formou slovního napomenutí. Štěňátka žijí v domácnosti, kde se postupně naučí hygienickým návykům a vnímání běžného života v rodině i ve městě. Účelem předvýchovy je vychovat sebevědomého, ničím nestresovaného psa zvyklého řešit běžné životní situace.
Přibližně ve věku jednoho roku pes projde sérií fyzických a psychických testů a zdravotní prohlídkou. V tomto okamžiku se zvažuje i přidělení psa konkrétnímu žadateli na základě kritérií vzájemné shody, dle povahy a temperamentu psa a druhu a stupně postižení klienta s ohledem na jeho speciální potřeby. Samotný odborný výcvik psa trvá přibližně 6 měsíců. Za tuto dobu se posílí a rozšíří jeho poslušnost a naučí se konkrétní činnosti potřebné k obsluze klienta dle typu a rozsahu postižení.
Po ukončení odborného výcviku psa začíná fáze secvičování budoucího týmu pes-klient. Odevzdávání psa včetně potřebného vybavení probíhá pod dozorem cvičitele přímo v bydlišti klienta a trvá zpravidla jeden až dva týdny. Pes se naučí na slovo poslechnout nového člověka a členy jeho rodiny a orientovat se v jeho bydlišti a okolí. Klient se naučí používat jednotlivé povely a ovládat psa v různých situacích.
Po odevzdání psa monitorujeme jeho další činnost, poskytujeme odborné rady a přecvičujeme případné nedostatky nebo psa doučíme potřebným novým prvkům. Zkušenosti a připomínky našich klientů jsou pro nás důležitým zdrojem informací o správnosti složení výcvikového programu. Pomáhají nám neustále zvyšovat kvalitu našich psích absolventů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama