Zdravotní problémy labradora

8. května 2007 v 13:18 | (c) Greg! |  Labrador
Blechy
K tomu, abychom zabránili zablešení psa, musíme porozumět životnímu cyklu blechy. V základě jsou blechy letním problémem a jejich účinné odstranění záleží na okolí. Problémem je, že žádný přípravek proti blechám nelze použít v každém prostředí, kde se blechy objevují. K zvládnutí napadení blechami musíte podat vhodný přípravek na oslabený článek životního cyklu belchy.
Životní cyklus blechy: Blechy mají čtyři stádia: vajíčka, larvy, kukly a dospělý hmyz.
Obrazek
K tomu abyste objevili bleší vajíčka, kukly nebo larvy, vám stačí pouhý mikroskop o malém zvětšení nebo lupa. Nejsou-li odstraněny česáním, koupáním, vydrbáním nebo vykousnutím, stráví blechy celý svůj život na vašem labradorovi. Mnoho druhů blech napadá jak psy, tak kočky. Blecha psí se odborně nazývá Ctenocephalides canis. Psy napadá velmi často také blecha kočičí. Blechy kladou vajíčka, zatímco žijí na vašem psovi. Vajíčka nejsou přilepena na chlupech, a proto vypadávají tak rychle, jak usychají. Tato vajíčka jsou zásobárnou budoucího zamoření blechami. Jestliže se váš pes drbe a vydrbe pár blech, jednoduše vypadnou a v budoucnu se dá očekávat napadení psa..., nebo dokonce člověka. Proto je tak důležitá kontrola blech na psu, tak na místech, na kterých nejčastěji lehá. Musíte je samozřejmě zbavit blech ve stejnou dobu jako psa.
Odblešení bytu: Prvním pravidlem pro boj proti blechám je čistota. Podlahy s tvrdými povrchy musíte vytírat několikrát denně. Drobečky z jídla na podlaze se mohou stát potravou bleších larev. Také všechny koberečky a nábytek se musí vysávat několikrát denně. Nezapomeňte na skříně, prostor pod nábytkem a polštáře. Studie prokázala že vysavač dokáže odstranit 20% larev a 50% vajíček. Sáček z vysavače by měl být vložen do plastového sáčku nebo spálen. Venkovní prostory by měly být také ošetřeny insekticidem. Pokud si to ale můžete finančně dovolit je mnohem jednodušší si na to zjednat profesionály.
Dezinfekce prostředí: Kromě úklidu domácnosti vysavačem a mopem musíte vyčistit také vnější okruh, ve kterém se váš pes pohybuje. To znamená ostříhat křoviny, postříhat vše insekticidem, pokud možno tak, aby jed nezasáhl místa, na kterých žijí ryby nebo jiná zvířata. Nejlepší je, když to udělá specializovaná služba. Veterináři vám jistě budou schopni poradit.
Klíšťata a jiní roztoči
ObrazekI když nejsou tak hojná jako blechy, klíšťata a další roztoči obývají téměř celý svět, zvláště tropické a mírné oblasti. Neštípají jako blechy, ale harpunují. Svůj ostrý, trny pokratý rypáček zavrtají do kůže psa a pijí krev, která je jejich jedinou potravou. Psi od nich mohou dostat lymeskou borreliózu, zánět mozkových blan a různé horečky. Zatímco klíšťata žijí ve volné přírodě, protože jsou vázána na mezihostitele, nejčastěji malé savce nebo plazy, roztoči mohou žít podobně jako blechy v úkrytu štěrbin podlahy nebo trhlinách ve zdi všude tam, kde žijí psi. Boj proti nim je stejný jako proti blechám. Vetšina klíšťat žije podle podmínek podnebíod týdne do šestí měsíců. Nemohou sice ani skákat, ani létat, ale mohou pomalu lézt a urazit více než 5 metrů, aby našli spícího nebo nic netušícího psa.
Zákožky
Zákožky způsobují podráždění kůže zvané svrab. Některé jsou přenosné, ušníObrazek roztoči, svilušky a sametky. Nejméně nakažliví jsou roztoči rodu Demodex. Nejobávanějšími roztoči jsou ušní roztoči. Jejich napadení lze obvykle vymýtit invermectinem. Je nezbytné, abyste psa zbavili roztočů tak rychle, jak je to možné, protože některé druhy roztočů jsou přenosné i na lidi.

Alergeny v ovzduší
Zajímavá přecitlivělost je alergie na pyl. Lidé mají sennou rýmu, růžovou rýmu a další rýmy, kterými trpí během období pylů. Mnoho psů trápí stejná přecitlivělost. Je-li ve vzduchu příliš mnoho pylu, váš pes může trpět, ale neočekávejte , že začne kýchat a naběhne mu nos jako člověku.:) psi reagují na pylovou alergii stejným způsobem jako na blechy - drbou se a vykusují. Labradoři jsou na alergie půsebené pyly v ovzduší velmi vnímaví. psi stejně jako lidé mohoubýt testováni na alergeny. Proberte tuto otázku se svým veterinářem.
Alergie na potravu
Psi jou alergičtí na mnohá krmení, která se dobře prodávají a jsou vysoce ceněna chovateli i veterináři. Změna značky krmení, kterou kupujete, nemusí problém odstranit, protože složka krmiva, na kterou je pes alergický, může být obsažena i v nové značce. Rozpoznat přecitlivělost na potravu je obtížné. Lidé zvracejí nebo mají vyrážky, když jedí potravu, na kterou jsou alergičtí. Psi obvykle nezvracejí, ani se u nich neobjevuje (obvykle) vyrážka. Reagují stejně jako při alergii na pyly nebo kousnutí blechou, proto je diagnostikování této alergie mimořádně obtížné. Zatímco alergie na pyly a bleší kousnutí jsou obvykle sezonní, alergie na potravu jsou celoročním problémem.
Odstraňování problémů s potravou
Přecitlivělost na potravu a její nesnášenlivost jste schopni zjistit sami. Dejte svému psovi krmení, které nikdy nežral. Jelikož toto krmení nikdy nejedl, nemůže na ně být alergický nebo ho nesnášet. Začněte s jednoduchou přísadou, která v současné potravě psa NENÍ. Složky jako sekané hovězí maso nebo ryby v krmivech bývají, tak zkuste něco zvláštního, jako králíka, bažanta, nebo dokonce zeleninu. Měsíc krmte psa touto dietou. Jestliže příznaky přecitlivělosti nebo nesnášenlivosti potravy zmizí, vyřešili jste alergické problémy svého psa. Nemyslete si ovšem, že jednotlivá přísada odstranila problém. Ještě musíte najít vhodné krmivo a zjistit, která složka toho starého byla příčinou alergie. To nejsnadněji zjistíte tak, že budete do nové potravy jednotlivě přidávat složky té staré. Upravenou dietou krmte psa alespoň měsíc, než přidáte jinou přísadu. Jinou metodou je pečlivé prostudování všech složek potravy, kterou váš pes nesnáší nebo která vyvolává alergii. Jakmile tuto složku určíte, odstraňte ji nebo kupujte krmivo, které ji neobsahuje. V pokusu pokračujte, dokud symptomy nezmizí po měsíci podávání nového krmiva.

Pokousání hmyzem
Mnozí z nás jsou alergičtí na bodnutí komára. Ranka svrbí, zanítí se, a může dokonce způsobit infekci. Psi reagují stejně na kousnutí blechou, klíšťaty nebo jinými roztoči. Když cítíte, jak se do vás zabodává sosák komára, máte možnoct rukou ho zabít. Je-li však, bohužel, váš pes pokousán blechami, klíšťaty nebo jinýmí roztoči, může se jen podrbat nebo vykousávat. Jakmile byl pes poštípán, cizopasník mu způsobil nějaké poškození. Mohl také vyloučením vajíček způsobit další problémy v blízké budoucnosti. Svrbění kousnutí je pravděbodobně způsobeno slinou, kterou cizopasník vstříkl do místa, kde sál psovi krev.

Kožní problémy labradorů
Veterináři se zabývají kožními problémy psů mnohem častěji než jinými skupinami chorob či neduhů. Psí kůže je téměř tak citlivá jako lidská pleť a obě trpí skoro stejnými nemocemi. Proto se z mnoha zvěrolékařů stali veterinární dermatologové. Protože mnoho kožních problémů má téměř stejné vizuální příznaky, veterinární dermatolog musí být zkušený, aby rozpoznal a vyléčil většinu ze spousty těžkých kožních nemocí. Trpí-li váš pes nějakou koční nemocí, vyhledejte raději profesionální pomoc co nejrychleji. Obchody s potřebami pro zvířata prodávají mnoho prostředků na kožní problémy. Většina těchto přípravků však jednodušepotlačí příznaky, ale neřeší a neodstraní prvotní problém.
Dědičné kožní problémy
Mnoho kožních nemocí je dědičných a některá z nich jsou smrtelná. Naštěstí se žádné z nich neobjevuje v chovech labradorů. U tohoto plemene byla popsána dědičná lysivost (alopecie). periodicky, obvykle na jaře u fen nebo u fen při kojení štěňat, se projevuje jako ztráta srsti po stranách těla od velikosti skvrny o průměru asi 3cm až po téměř úplnou ztrátu srsti na těle. Výskyt lysivosti při páření postižené feny se zdravým pse není odlišný od páření zdravé feny se psem postiženým. Účínné je jedině důsledné vyřazování z chovu takto postížených jedinců. Problematické však je, že u některých psů se alopecie objevuje až ve vysokém věku, tedy na konci reprodukčního období, a takový jedinec již po osbě mohl zanechat mnoho potomků.
Autoimunitní kožní problémy
Autoimunitní kožní postižení se obvykle považuje za alergickou reakci, protože alergie také většinou vyvolávají zánět způsobený vnějším podnětem. Jestliže se autoimunitní nemoci rozvinou, težce postihují tkáně zvířete. Nejznámější autoimunitní chorobou je tuberkulóza kůže, postihuje psy stejně jako lidi. Symptomy jsou proměnlivé a nemoc ovlivňuje ledviny, kosti, chemismus krve a kůži. Může být smrtící pro psa i pro člověka, ačkoli není považována za přenosnou. Obvykle se léčí kortizonem, prednizonem nebo podobnými kortikosteroidy, ale všechny tyto léky mají nebezpečné vedlejší účinky.
ObrazekMokvavý zánět kůže
Jako u všech plemen psů i u labradorůse občas může objevit ekzém nebo mokvavý zánět kůže, což je narušení pokožky způsobené tím, že si pes místo usilovně olizuje. příčinou tohoto chování může být lokální poranění kůže nebo nervozita psa. Mokvavý zánět kůže se při "pěči" psa může vivinout velmi rychle, i během několika hodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lada Lada | 8. května 2007 v 16:40 | Reagovat

Máš hezký blog:))

2 Hanibal Hanibal | E-mail | 2. ledna 2008 v 23:02 | Reagovat

Dobrý den.

Má dcera má štěně labradora ten mívá dost často škitavku.Za dopoledne ji má třeba i 4x .Proto jsem vás chtěla poprosit, zda by jste nám nemohli poradit,čím by to mohlo být.

                                                                         Děkuji za kladné vyřízení.

                                                                                           J.Tomasová

3 Hanibal Hanibal | E-mail | 2. ledna 2008 v 23:03 | Reagovat

Dobrý den.

Má dcera má štěně labradora ten mívá dost často škitavku.Za dopoledne ji má třeba i 4x .Proto jsem vás chtěla poprosit, zda by jste nám nemohli poradit,čím by to mohlo být.

                                                                         Děkuji za kladné vyřízení.

                                                                                           J.Tomasová

4 pavel pavel | E-mail | 18. února 2008 v 12:35 | Reagovat

Preji Krasny Dobry den !schanime stenatko Labradora -cerne nebo hnede fenku od 3-5.mesicu. Kamaradku k nasemu Labradorovi Maxovi. Dekuji prosim piste. Pavel Havelka

5 BenyV BenyV | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:39 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama