Z knihy

8. května 2007 v 17:15 | (c) Greg! |  Labrador

Vaše nové štěně
V ideálním případě si kupte své štěnátko labradora od doporučeného chovatele, a to ve věku asi osmi týdnů. Starší štěnata se již hůře adaptují na nový domov. Pečlivě si vyberte až po návštěvách několika vrhů, když doma máte připraveno vše co pomůže zajistit hladký úvod pro všechny
štěně
Zabydlení se doma
Co nejdříve po příchodu své nové štěňátko zaveďte do jeho vlastního "koutku" - přepravní klec vystlaná měkkým polštářem je nejvhodnější. První noc kdy je vaše štěně pryč od své matky a klubka sourozenců
a v novém okolí, je vždy velice těžká. Připravte mu žvýkací hračku pro potěšení a budete-li ochotni, přeneste jeho pelíšek do své ložnice, aby se štěně uklidnilo vaší přítomnosti. Neodpovídejte však na jeho žalostný nářek nebo bezděčně své štěně vychováte ke kňučení s cílem zaujmout pozornost.

Kam asi běží

Předvýchova
S výchovou k poslušnosti a hygieně začněte ihned, jakmile přinesete štěně domů. Odměnou za dobré chování je pochvala, pohlazení čí pamlsek. Zajistětě si hračky, které by udržovaly štěně čilé a zaměstnané
a zajistěte také pravidelný styk s jinými psy, aby si osvojilo správné sociální chování. Vaše štěňátko si zpravidla bude chtít ulevit po probuzení, po jídle, pití či cvičení. Může to naznačovat tím, že prostor kolem sebe začne očichávat. Rychle psíka přemístěte do prostoru vystlatého novinovým papírem
odměňte ho, pokud se vymočí či vykálí. Nemá smysl kárat štěně pokud někde omylem udělá loužičku. Přistihnete-li jej však při činu, řekněte přísně "Fuj!", abyste ho naučili, že musí používat papír.

štěně
Seznámení se s venkem
Všechna štěňata by měla získat zkušenosti z pobytu venku tak brzy, jak je to možné. Zajistěte štěněti základní očkování a označení a navykněte svého mladého labradora na obojek a vodítku. Nezapomeňte také na označení - známka, kde by mělo být napsáno jméno vašeho psa a kontakt na vás.

Dospělý pes
Každý dospělý pes by měl zvládat základní povely - "Ke mně, sedni, lehni stůj", s kterými byste měli začít již ve třech měsících. Pokud se sami na výcvik necítíte, může si zamluvit hodiny u profesionálů, kde budete pod dohledem zkušeného cvičitele.

Cestování a ubytování
Při správné péči váš labrador v klidu zvládne běžné společné cestování
a pravidelnou dovolenou. Co nejdříve ho seznamte
s cestováním autem a výlety udělejte bezpečné a zábavné. Pozorně svého psa sledujte v novém prostředí a ujistěte se, že bude v bezpečí
a pohodlí, pokud odcházíte a necháváte ho s ostatními. Labradoři jsou dobrými cestovateli a ochotně půjdou kamkoli. Na výlet s sebou svému psu vezměte krmení a láhev s vodu, obojek, vodítku a pelech. V místě pobytu vyhledejte místního veterinárního lékaře, který může pomoci v naléhavám případě. Pokud chcete strávit dovolenou bez svého labradora, poraďte se o možnosti umístit ho v psím hotelu. Prohlédněte si zde ubytovací prostory a výběhy, zda jsou čisté a bezpečné. Než psa v takovémto hotelu umístíte, zkontrolujte, zda je řádně naočkován.

pes v autě

Základní péče o vzhled
Dobrá tělesná stavba a ochranná srst zajišťují, že pravidelná údržba labradora je minimální. Je to od přírody lovecký pes a mnoho z jeho běžných odřenin a škrábanců pochází z běhání okole, skákání do vody válením se v bahně.
Čisté a zdravé oči
Zdravé oči jsou jasné a čisté s matně ůžovou sliznicí. Někteří starší labradoři mají pokleslá spodní víčka, kde se mohou hromadit částečky způsobující infekci. Pokud se oči jeví nemocně, spojte se s veterinářem. Čištění zubů Denně zkontrolujte, zda se v tlamě či mezi zuby vašeho psa nezachytily nějaké zbytky. Jednou týdně vyčistěte zuby, vyvarujte se lidské zubní pasty, pění a pes by ji mohl spolknout.

kontrola očí
Kontrola uší
Uši prohlížejte denně, zda v nich nejsou cizí nečistoty. Nadbytečný maz pečlivě odstraňte navlhčenou tkaninou. Smotek vaty může působit jako píst a zasunout maz hlouběji do ucha.
Stříhání drápů
Drápy labradora vyžadují zřídka kdy stříhání. Narostou-li příliš dlouhé, použitjte ke stříhání štípací kleštičky.

Potrava pro vašeho psa
Jako plemenu se labradorskému retrívru také říká "chodící žaludek". Odmítne-li váš labrador jídlo, je čas zavolat zvěrolékaře. Výživná strava a rozumné stravovací návyky jsou pro zdraví psa významné. Zajistěte proto správnou potravu ve správném množství, které váš pes potřebuje a hojnost čerstvé vody k zamezení dehydratace. Poněvadž většina labradorů miluje jídlo, zabraňte žebrání nebo obezitě častějším krmením.

Rostoucí štěně
Štěnata potřebují ke zdárnému vývoji množství živin. Do věku dvanácti týdnů krme své štěně čtyřikrát denně. Do stáří šesti měsíců třikrát denně. Pes od šesti měsíců do jednoho roku by měl dostávat jídlo dvakrát za den.
pes s miskou

Dospělý pes
Jídelníček doporučovaný pro dospělé psy se může velmi lišit v závislosti na jejich zdravotním stavu, množství fyzických aktivit a temperamentu. Krmením dvakrát denně uspokojíte žaludek svého labradora, avšak každý váhový přírustek sdělte svému veterináři.
Starší labrador má menší nároky na živiny může proto dostávat menší nebo méně výživné porce.

pes při jídle

Suchá nebo konzervovaná potrava?
V současné době existuje nepřeberné množství potravy pro psi. Mezi hlavní nabídku patří hlavně konzervovaná potrava. Další
v řadě je kompletní suché krmení, které má podobu granulí. Při sestavování jídelníčku vašeho psa můžete kombinovat jak suchou tak konzervovanou potravu. Stejně tak můžete místo suché potravy dávat speciální těstoviny pro psy, které běžně zakoupíte ve zvěrimexu. Ze začátku se bude spíš jednat o takový experiment než sami dojdete k tomu jaká potrava je pro vašeho psa nejlepší.

konzervovaná potrava
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robert  Honl Robert Honl | E-mail | 13. ledna 2008 v 9:54 | Reagovat

Tohle všechno jsou velmi užitečné rady, ale já chcovám dva labradory, respektive jednoho černého labradora staří 8 měsíců a fenku zlatého retrívra stáří 4 měsíců. U fenky mám zásadní problém, jsou ji vidět žebra, změnil jsem obyčejné krmné směsi a koupil Chapi pro štěnata. Na obalu píšou denní dávku pro takového psa 200 gramů, ale má pořád hlad. Chci se proto zeptat, kolik gramů a nebo ještě lépe  -- mám psa krmit až do chvíle kdy již bude jídlo i nechávat ve formě zbytků? Mnohokrát Vám děkuji za pro mne klíčové informace.

Robert Honl - Vidče

2 Dominik Chudý Dominik Chudý | E-mail | 6. března 2008 v 18:02 | Reagovat

gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg

3 Rybík Rybík | 10. května 2010 v 15:08 | Reagovat

supr stránečky. koukněte na moje: http://www.doggyworld.estranky.cz nebudete litovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama