Lovecký výcvik

7. května 2007 v 5:52 | (c) Gregi

Lovecký výcvik

Historie vzniku retrívrů


Na vývoji jednotlivých plemen loveckých psů se rozhodující měrou podílely změny ve způsobu lovu.Příčinou těchto změn byl zejména vývoj palných zbraní, odehrávající se převážně ve druhé polovině 14.století. Vznik těchto zbraní je spjat s vynálezem černého střelného prachu, který byl však ze své pozice brzy vytlačen výkonným bezdýmým prachem. Technickým zlepšováním zbraní se zvyšovala přesnost střelby, vlivem bezdýmého prachu se zvýšila razance střely a vznikem zadovek s jednotlivými náboji se pak podstatně zrychlila frekvence střelby.
Z toho pramenící stále nové možnosti lovců kladly pochopitelně větší nároky i na jejich psy. V důsledku toho zaznamenali pokles svého významu hlavně honiči, používaní do té doby při parforsních štvanicích, a byli nahrazeni ohaři. Těžiště práce loveckého psa se stále více přesunovalo na dohledávku postřelené zvěře a její přinášení(tato tendence trvá dodnes ). Lovci se tudíž začali ohlížet po psovi nebo skupině psů, kteří by byli schopni plnit s úspěchem tyto požadavky. Dnes již víme, že takovou skupinu našli - nese název retrívři.
Název tohoto plemene pochází z anglického jazyka do češtiny je překládán jako přinašeči.
Do jejich skupiny patří tato plemena:nejznámější labradorský retrívr, flat coated retrívr, golden neboli zlatý retrívr , nova scotia dug tolling retrívr, curly coated retrívr neboli kudrnatý retrívr a chesepeake bay retrívr. Všechna tato plemena s výjimkou nova scotia dug tolling retrívra jsou si vzhledově dosti podobá, povahovými vlastnosti jsou bez výjimky všechna stejná. Přestože lze rozlišit dvě vývojové linie. Na jedné straně stojí zlatý retrívr, potomek psa Leinerova (snad přes chrty, talbota a bladhaunda ) s pravděpodobným přimíšením krve ruského stopaře či ruského retrívra, což by znamenalo jeho napojení na linii psa Inostrazeva. Tento pes je pak předchůdcem druhé vývojové linie, která je označovaná jako "retrívr od zátoky Chesepeake", ovšem přes jiná plemena (údajně přes psa molloského, tibetského, pastevního, pyrenejského ovčáka a psa novofundlandského).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama